List motywacyjny musi być podzielony na dobrze widoczne części dzięki czemu łatwo będzie rekruterowi odnaleźć najbardziej interesujący go fragment. Tak jak każdy felieton ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie, tak list motywacyjny powinien mieć:
Elementy formalne takie jak Twoje dane osobowe i datę, dane firmy, do której piszesz a także zwrot grzecznościowy.
WSTĘP:
We wstępie listu motywacyjnego należy napisać skąd wiesz o ofercie pracy oraz o jakie stanowisko się ubiegasz. Najlepiej jest zwracać się do konkretnej osoby (stosując przy tym zwroty grzecznościowe). Jeśli nie wiem kto w danej firmie odpowiada za rekrutacje sprawdź to w internecie, lub zadzwoń anonimowo do firmy i poproś o takie informacje
ROZWINIĘCIE
Rozwinięcie to najważniejsza część listu motywacyjnego. Tutaj należy napisać dlaczego uważamy swoją kandydaturę na dane stanowisko pracy za idealną i czemu powinniśmy zostać zatrudnieni.
Jeśli brakuje Ci jakichś umiejętności podanych w ogłoszeniu jako obowiązkowe napisz w liście, że szybko się uczysz i chcesz zdobyć wymagane umiejętności.
Postaraj się być kreatywnym i nie używać oklepanych zwrotów. Na przykład zamiast pisać „mam doświadczenie w kierowaniu grupą” napisz konkretnie „kierowałem działaniami pięcio-osobowej grupy”. Musisz być pewny siebie więc zamiast pisać „wydaje mi się, że..” napisz „z pewnością..”
ZAKOŃCZENIE
Zakończenie to ostatni element listu motywacyjnego, w którym należy jedynie umieścić zwrot grzecznościowy (przykładowe zwroty grzecznościowe) i własnoręczny podpis.